POPIS PRAVILA

PITANJA I ODGOVORI:

 

Što ako neka tvrtka koja ima status “plastic free” prekrši pravila?

Ova inicijativa ne predviđa kontrolu, inspekcije ili prijave onih koji eventualno krše pravila. Kazna za one koji prekrše pravila je puno rigoroznija – moralna i reputacijska sramota za management i vlasnike i loš glas koji će vaši zaposlenici prenijeti drugima.

Što ako tvrtka radi objektivnih procesnih, formalnih ili poslovnih razloga ne može ispoštovati sva navedena pravila?

Ako primijenite i samo dio ovih preporuka, napravili ste važan iskorak. Ukoliko ste uveli dio plastic-free pravila u svoju radnu sredinu te promovirate plastic waste free poslovanje unutar zajednice no, zbog kompleksnosti organizacije ili poslovno-proizvodnih procesa, niste u mogućnosti provesti sva plastic waste free pravila tada Vaša organizacija dobiva status “Plastic free supporter”.
Status “Plastic free tvrtka” zaslužuju samo one tvrtke koje primjene bezuvjetno sva pravila.

Kako glase pravila u vidu centralnih punktova za bacanje smeća? Koliko kanti treba biti na punktu?
Nema pravila za centralne punktove, važno je samo da se umanje/ukinu pojedinačne kante za smeće u koje se otpad odlaže neselektivno. Sasvim je u redu da na punktu budu standardne 3 kante za reciklažu (papir, plastika, ostalo...), a neke tvrtke odlučile su se i za 4 odvojene kante: (1) papir, (2) reciklaža (3) plastike, (4) organski otpad i ostalo - u ovisnosti od mogućnosti odnošenja i odlaganja istih od strane poslovne zgrade u kojoj se nalazite.

Je li dozvoljeno koristiti plastične vreće za otpad?

Vreće za otpad su i dalje dozvoljene s obzirom na organizaciju odvoza.

Je li obavezno imati kante za razvrstavanje otpada te organiziran odvoz otpada sa Čistoćom?

Čistoća radi na svoj način i na to ne možemo utjecati. Cilj ove inicijative je da napravimo sto možemo u našim uredima, a s vremenom će se, nadamo se, i svi drugi povezani procesi modernizirati i prilagoditi.

Odnosi li se zabrana plastičnih boca za vodu, sokove i sl. samo na djelatnike firme ili i na klijente/goste? Treba li negdje istaknuti ovo pravilo?

Svjesni smo da nije uvijek moguće utjecati na klijente / goste koji pristupe prostorijama Vaše firme, no Vaša dužnost je obavijestiti sve suradnike o plastic-free politici koju provodite. Stoga, bilo bi poželjno istaknuti plastic- free oznake ili vizuale na vidljivim mjestima u Vašim uredima.
Time direktno širite utjecaj i na okolinu te možda baš sljedeći put pri dolasku u Vaš ured odaberu plastic-free alternative.
Ukoliko se dogodi da netko od klijenata ili zaposlenika donese plastičnu bocu ili sl, to je uvijek prilika da drugi djelatnici upozore i pojasne zašto je Vaš ured jedan od onih koji podržavaju “plastic-free” ponašanje. Svakako nije ideja da se radi takvih povremenih slučajeva gubi status ili odustaje od našeg zajedničkog cilja. Što se tiče Vaših djelatnika, osim što imate šalice i čaše za višekratnu upotrebu,  omogućite im ako ste u mogućnosti korištenje boca za višekratnu uporabu (staklo, nehrđajući čelik…) kao dar za sljedeći rođendan firme, Božić ili neku drugu posebnu priliku.

Što ako klijent/gost u ured unese plastičnu vrećicu?

Nužno je svim suradnicima dati do znanja da se u Vašim uredima provodi plastic-free politika, no svjesni smo da im nije moguće otuđiti ili zabraniti unos njihovih osobnih stvari, posebice ako se prvi put susreću s politikom ove vrste. Ukoliko ste u mogućnosti, bilo bi poželjno osigurati određen broj plastic waste free vrećica (koje ujedno mogu biti i Vaši promotivni materijali) te ih podijeliti djelatnicima i suradnicima koji su ušli u Vaš prostor s plastičnim vrećicama.

Gubi li se status Plastic free tvrtke onog trenutka kada npr. dostavljač donese dostavu u pastičnoj vrećici unatoč pridržavanju svih pravila?

Ne gubi se status, sustav nije toliko rigidan. Ako se to dogodi, važno je da javite dobavljaču koja je vaša “politika” oko plastične ambalaže i ukoliko ne prilagode svoje ambalaže u roku 6-12 mjeseci, prestanite naručivati od njih…

Koje su to prihvatljive ambalaže za hranu?

Ukoliko se hrana naručuje dostavom, najekonomičniji i generalno prihvatljiv način pakiranja su kartonske ambalaže. Posude za VIŠEKRATNU upotrebu (često zaposlenici koriste takve kada nose hranu od kuće, sasvim je OK da su te posude i plastične s obzirom da se koriste višekratno).  Što se tiče dostave hrane od raznih dobavljača / restorana, na njima je da odaberu neku od eko-prihvatljivih opcija za jednokratnu ambalažu - najčešće se radi od papirnatim / kartonskim ambalažama iako danas postoje i opcije od drugačijih prirodnih materijala, ovisno o opcijama njihovih dobavljača. 

Što ako imamo bolji prijedlog, moguće korekcije, dodatne inicijative?

Sjajno! Što prije nam javite putem Facebooka, idemo javno raspraviti svaku ideju i učiniti inicijativu boljom i efikasnijom.

POSTAVITE PITANJE, JAVITE NAM SVOJE KOMENTARE, PRIJEDLOGE: