bottles-60466_1920 (1).jpg

“Rat” protiv zagađenja okoliša jednokratnom plastikom u doba COVID-19 virusa

Kao što možemo primijetiti, u svim državama rat s jednokratnim plastičnim otpadom, kao i mnogim drugim područjima koja su bila bitna prije Korona krize, zaustavlja se dok se borba za usporavanje koronavirusa povećava. Isto tako, količina plastičnih proizvodi za jednokratnu upotrebu se značajno povećala kroz napore da se zaustavi širenje virusa. Osobne šalice za piće i vrećice za višekratnu upotrebu izbjegavaju se, dok je prodaja flaširane vode, maski i maramica - napravljenih od plastike - naglo porasla. Istodobno, neki se programi recikliranja obustavljaju zbog zabrinutosti oko širenja virusa.

Da li to znači da moramo zaboraviti na okoliš i sve napore (osobne, društvene, kompanijske) zaboraviti do daljnjega? Korona kriza će nadamo se proći u skorije vrijeme, primarno radi dva faktora: odgovornog ponašanja pojedinaca i društva i napretka znanosti (medicine). Ista ta dva segmenta su ključna da nastavimo borbu za očuvanje planeta na kojem živimo – ipak otežano tijekom trajanja trenutne zdravstvene i ekonomske krize, a još jače kad se stanje stabilizira. Uostalom, mnogi efekti (i stvarni i psihološki) su nas natjerali da ozbiljno promislimo o našem načinu života, okolišu i ukupnim vrijednostima.

Neke globalne kompanije poduzimaju trenutno krizne mjere kojima kratkoročno zaustavljaju borbu protiv plastičnog otpada. Primjer je Starbucks koji donosi odluku da će u svim trgovinama koje ostaju otvorene u Sjevernoj Americi posluživati kavu samo u šalicama za jednokratnu upotrebu za iznošenje i prestali su puniti šalice za višekratnu upotrebu. S druge strane, uslijed krize, mnogi Starbucks i dr. dućani su zatvoreni i samim time je značajno pala upotreba plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu.

Također postoji bojazan da bi vrećice za višekratnu upotrebu moglo bi širiti virus, pa mnoge „pro plastične“ struje i lobiji pozivaju na obustavu zabrana plastičnih vrećica.

Larissa Copello de Souza, kampanja iz Zero Waste Europe, neprofitne organizacije sa sjedištem u Bruxellesu, rekla je da su tvrtke kratkog vida da se usredotoče samo na prijetnju koju predstavlja koronavirus. "Ne možemo zaboraviti i zanemariti ostale velike trenutne izazove s kojima se trenutno suočavamo", rekla je, navodeći klimatske promjene, otpad i proizvodnju plastike. „Promicanje upotrebe ponovnih upotreba sigurno je jedna od najvećih praksi koje možemo imati da bismo riješili ta pitanja.“ S druge strane, čini se da zdravstveni stručnjaci imaju oprečna mišljenja o tome hoće li zabrana šalica i vrećica za višekratnu uporabu pomoći u suzbijanju virusa.

U inicijativi „Plastic Waste Free Croatia“ smatramo da kriza nije razlog da odbacimo sve napore oko očuvanja okoliša i umanjenja korištenja jednokratne plastike ali da uslijed krize sve pa tako i plastične oblike ambalaže, čaša, boca i dr. moramo koristiti odgovorno i prema preporukama zdravstvenih organizacija. Ako našu šalicu ili bocu za višekratnu upotrebi ispravno operemo (opet prema službenim preporukama) one nisu opasnost za potencijalno prenošenje virusa. S druge strane, na plastičnoj čaši ili vrećici, jednako je moguće da uslijed neodgovornog ponašanja (tijekom proizvodnje, transporta, prodaje ili konzumacije) ne dođe do potencijalno opasne transmisije virusa, s obzirom da znamo da ima „sposobnost“ zadržavanja na različitim površinama neko duže vrijeme.

Korona kriza na više načina utječe na „zdravlje“ našeg planeta i nas samih, ne samo na području plastičnih vrećica i čaša.  Neki od tih efekata su i pozitivni, iako vjerojatno privremeni – kao što je pad emisije CO2 jer se tvornice zatvaraju,  dok su drugi negativni - raste gomile moguće zaraženih otpadaka, starih maski i slično.  Vidimo također efekte u poboljšanju kvalitete zraka (prvo primjećeno u kineskoj provinciji Hubei). Marshall Burke, istraživač sa Sveučilišta Stanford, izračunao je da su poboljšanja kakvoće zraka zabilježena u Kini možda spasila živote 4.000 djece mlađe od 5 godina i 73.000 odraslih iznad 70 godina.  Čak bi i više konzervativne procjene povećale broj života za otprilike 20 puta veći broj smrtnih slučajeva od virusa.

Usporavanje gospodarske aktivnosti također smanjuje emisiju - studija stručne službe Carbon Brief pokazala je da se u Kini emisija ugljičnog dioksida smanjila za oko 25 posto, a Europa bi također mogla osjetiti pad emisija u trenutku kada sve više vlada naloži obustave kretanja.

S druge strane, Kina od početka krize producira ogromne količine otpada koji proizvode bolnice, uključujući maske za lice i tkiva za jednokratnu upotrebu. U gradu Wuhanu navodno se udvostručila količina medicinskog otpada na više od 200 tona dnevno.

Turizam je još jedna industrijska grana koja je nažalost praktički nestala nakon pojave koronavirusa. Posljedica toga je i zaustavljene emisije zračnih prijevoznika pa je tako u prva tri mjeseca 2020. godine u 67 milijuna manje putnika preletjelo je u odnosu na godinu prije.

Nažalost, korona kriza ima najgori učinak na percepciju i stvarnost prioriteta svih građana, vlada i organizacija pa je stoga ukupna pažnja s do nedavno možda najbitnije svjetske teme – klimatskih promjena prešla na borbu protiv COVID-19 virusa. Ali kako je rekao Anton Lazarus iz Europskog ureda za zaštitu okoliša. "Koronska kriza ne može dopustiti usporavanje djelovanja u borbi s klimatskim i ekološkim krizama."

 Na kraju, evo nekoliko podsjetnika vezanih uz višekratno korištenje i umanjenje jednokratnog plastičnog otpada, a koje je u skladu s preporukama zdravstevenih organizacija u kontekstu zaštite od Korona virusa:

  • Sapun i vruća voda učinkoviti su u uništavanju koronavirusa, ostalih virusa i bakterija. Perilice suđa i kućnih strojeva su učinkovitije od pranja ruku zbog dodatne prednosti visoke temperature i dužeg pranja.

  • Jednokratne potrepštine mogu također sadržavati viruse i patogene bakterije. Podložni su bilo kojim patogenima koji su se nastanili od proizvodnje, transporta, skladištenja zaliha i eventualne uporabe.

  • I dalje možete koristiti svoju bočicu za vodu za ponovno korištenje ili šalicu za kavu. Koronavirus se uglavnom širi kašljem i kihanjem, a ne bocom ili šalicom vode za višekratnu upotrebu. Naravno, nemojte zaboraviti oprati bocu ili šalicu sapunom i vodom, po mogućnosti u perilici posuđa.

    Zaključno, iako će Korona virus tijekom vremena mijenjati mnoge stvari u našem životu, on neće promijeniti naše temeljne vrijednosti poput rada za zdrave ljude, zdrav planet i održivu ekonomiju.

Petar Pavić
Osnivač “Plastic waste free Croatia” inicijative

Izvori:

https://www.upstreamsolutions.org/blogs/plastic-pollution-reuse-and-covid-19

https://www.politico.eu/article/6-ways-coronavirus-is-changing-the-environment/

https://www.wsj.com/articles/war-on-plastic-takes-a-back-seat-in-coronavirus-crisis-11584624140

https://www.upstreamsolutions.org/